01 nov 2011

43/11 - Foreslåtte endringer i eiendomsskatteloven

Det er for tiden flere forslag om endringer i eiendomsskatteloven til behandling. Forslagene gjelder både utskrivingsalternativ, takseringen og saksbehandlingen. I dette LVK-nyttet følger en oppsummering av de forslagene som for tiden er til behandling i Finansdepartementet og i Stortinget.

Formuesverdi på boliger

Formuesverdsettelsen som eiendomsskattegrunnlag?

I Statsbudsjettet for 2012 varslet Finansdepartementet at spørsmålet om hvorvidt de nye formuesverdiene for bolig og næringseiendom, også kan anvendes for eiendomsskatt, kommer på høring rundt årsskifte 2011/2012. Finansdepartementet begrunner høringen slik: 

"Etter at nye verdsettingssystemer for næringseiendom og bolig ble innført i henholdsvis 2009 og 2010, har det blitt reist spørsmål om de nye formuesgrunnlagene også bør kunne brukes av kommunene som utgangspunkt for taksering av boliger og næringseiendom for eiendomsskatteformål. Dette vil kunne gi store administrative
besparelser for de enkelte kommunene, som i dag kan ha betydelige kostnader til eiendomsskattetaksering, blant annet på grunn av dagens krav til befaring."

Fordelen ved en slik ordning, er slik departementet påpeker, at den vil kunne spare kommunene for en del arbeid. Ulemper er at kommunene i så fall vil miste kontrollen med verdsettelsen og adgangen til å klage over uriktige takster. Uansett om formuesverdien kan tas i bruk for næringseiendom og boliger, vil kommunene fremdeles måtte verdsetten en rekke ulike typer eiendom hvor det ikke finnes forumesverdier per i dag.

LVK avventer departementes forslag. For kommuner som skal i gang med ny alminnelig taksering, kan være en fordel å avvente til etter den varslede høringen, for å vurder om takstnemnda i kommunen kanskje kan slippe å taksere enkelte typer eiendom selv. Det er imidlertid ikke rimelig å anta at ordningen gis virkning fra og med 2012.

Mulige endringer i hvilke driftsmilder som skal takseres sammen med et "verk og bruk"  

I statsbudsjettet varslet også Finansdepartementet at det skal foretas en vurdering av reglene om hva som skal takseres sammen med et verk og bruk, jf. eskl. § 4 annet ledd, tredje og fjerde setning. Bakgrunnen oppgis i proposisjonen til følgende:

"Det har kommet kritikk, blant annet fra Næringslivets Hovedorganisasjon, om at regelen er uklar og vanskelig å forholde seg til for kommunene samt at den skaper utilsiktede ulikheter og uforutsigbarhet for de eiendomsskattepliktige. Det er også hevdet at regelverket ikke er tilpasset den teknologiske utviklingen i næringslivet, med stadig større bruk av maskiner. Inkludering av tilbehør medfører derfor en relativt sett større eiendomsskattebelastning enn tidligere på verk og bruk."

LVK er kritisk til å gå inn å endre gjeldende rett på dette punktet fordi man i dag har en etablert praksis og forståelse av eskl. § 4 annet ledd, tredje og fjerde setning. Uansett hvordan man definerer grensen mellom fast eiendom og løsøre, må grensen trekkes et sted. En ny grense vil sannsynligvis føre til nye tvister inntil man har fått en avklaring av hvor den nye grensen går. 

Nytt utskrivingsalternativ foreslått

I prp. 1 LS (2011-2012) foreslår Finansdepartementet å innføre nok et utskrivingsalternativ i eiendomsskatteloven § 3 for å øke kommunenes fleksibilitet. Forslaget er at det skal bli mulig for kommunene å innføre eiendomsskatt på "faste eigedomar i heile kommunen, unnateke verk og bruk og annan næringseigedom". Bestemmelsen vil gis som et nytt alternativ g i eskl. § 3. Hensikten er at kommunene skal kunne innføre eiendomsskatt på blant annet boliger og hytter, men samtidig skjerme alt næringsliv i kommunen.

Forslaget trer sannsynligvis i kraft fra og med årsskifte 2011/2012. LVK antar at det foreslåtte utskrivingsalternativet ikke vil være aktuelt for LVK-kommuner flest ettersom det innebærer at kraftanlegg og karftlinjer unntas fra eiendomsskatt. 

Nye saksbehandlingsregler fremdeles til behandling

Den 15. november 2010 ble nye saksbehandlingsregler for eiendomsskatt lagt ut på høring. LVK avga sin høringsuttalelse den 12. februar i år. LVK mener det er et behov for bedre saksbehandlingsregler for eiendomsskatt, men var likevel kritisk til flere av enkeltforslagene fra departementet side. Forslaget ligger fremdeles til behandling i departementet.