Sist endret: 31 mar 2011
16/11 - Får ikke svar fra Statnett
Teknisk ukeblad skriver 30. mars 2011 at Statnett ignorerer henvendelser fra kommuner som skal skrive ut eiendomsskatt på Statnetts anlegg. Fristen for utskriving av eiendomsskatt var som kjent 1. mars. Statnett har unnlatt å komme med opplysninger om anleggene til taksator, og tasktnemndene har følgelig ikke hatt det grunnlaget som er nødvendig for å fastsette takstene.
Selv om Statnett nå beklager at henvendelsene ikke er besvart, og også "aksepterer" at fristen for utskrivelse forlenges, er det på det rene at både taksator, takstnemndene og kommunene er og vil bli påført mye ekstra arbeid og utgifter som følge av Statnetts manglende medvirkning.
Dersom det er andre kommuner som har opplevd tilsvarende, enten fra Statnett eller fra andre skattytere (både nettselskap og produksjonselskaper som eiere av produksjonsrelatert nett), kan LVKs sekretariat kontaktes.
Artikkelen i Teknisk Ukeblad 31. mars 2001 kan du lese her