4/10 - Rekordhøyt strømforbruk
I en pressemelding fra Statnett heter det at det aldri før har vært brukt så mye strøm i Norge i løpet av en time som mellom klokka åtte og ni i dag tidlig(6. januar 2010).Da ble det brukt i underkant av 24 millioner kilowattimer, noe som tilsvarer 5 panelovner i bruk pr. innbygger.
I pressemeldingen heter det videre:
"Det er grunn til å understreke at dette ikke innebærer noe problem og at det er mer å gå på i kraftsystemet. – Så lenge vi unngår større feil er ikke det høye forbruket noe problem. Kaldt vær betyr også rolig vær, og dermed regner vi med å ha full kontroll også i dagene som kommer, sier kommunikasjonsdirektør Tor Inge Akselsen i Statnett.
Det er ikke bare kaldt vær og folks økende behov for strøm til oppvarming som gjør at forbruket nå har nådd rekordhøyder på landsbasis. Andre og medvirkende årsaker er:
•Strømpris
Kraftprisen for den vanlige forbruker er relativt lav. Selv om man i engros-markedet for strøm har registrert høye priser i enkelte timer på døgnet, er dette et prissignal som når ut til en liten del av forbruket.
•Økonomi
Ola og Kari Nordmann kan se ut til å ha lagt de økonomiske bekymringene bak seg. Forbruket er på vei opp.
•Kraftintensiv industri
Tall fra de siste måneder viser at forbruket i denne sektoren er på vei opp. Siden midten av august har forbruket steget med 500 MW. Men her er det grunn til å understreke at det er langt opp til det nivå denne delen av næringslivet lå på i kraftforbruk før finanskrisen.
•Kjelkraft
Forbruket av såkalt kjelkraft, det vil si strøm til oppvarming av sentral- og fjernvarmeanlegg, er høyt. Dette skyldes lav strømpris samtidig som oljeprisen har økt.
Kapasiteten i norske kraftverk, selv med det høye forbruket vi har registrert nå, har mer å gå på. Det er fortsatt en svært solid reserve i produksjonsapparatet i og med at tilgjengelig vintereffekt beregnes å være ca 26,5 millioner kilowatt."