28 nov 2006

30/06 - Frist for utskriving av eiendomsskatt

Ved utvidelse av eiendomsskatteområdet til hele kommunen må takseringen være ferdig og skatten skrevet ut før 1. juni 2007. Hvis takseringen ikke blir ferdig, kan skatt i det nye området ikke skrives ut. Overgangsreglene er uklare mht. om en må skrive ut eiendomsskatt innen 1. mars for de nåværende eiendomsskatteområder i tilfelle kommunen ikke får takseringen ferdig.

(1) Eiendomsskatten skal så langt råd er skrives ut før 1. mars hvert år, jf. eiendomsskatteloven § 14. Det innebærer at også takseringen må være ferdig før samme frist. For kommuner som skriver ut eiendomsskatt i hele kommunen i 2007 er det gitt en overgangsregel:

”Ved utskriving av eigedomsskatt for skatteåret 2007 i dei kommunane som vil nytte alternativet om eigedomsskatt i heile kommunen, skal skatten vera utskriven før 1. juni 2007” 

Denne regelen er omtalt slik i Ot. prp. nr. 77 (2005-2006):

Kommunar som skriv ut eigedomsskatt for skatteåret 2007, og som vil nytte alternativet om eigedomsskatt i heile kommunen, må etter dei gjeldande formelle reglane ha taksert dei nye eigedomane som blir eigedomsskattepliktige som følgje av framlegget om at kommunen kan skrive ut eigedomsskatt i heile kommunen før 1. mars 2007. For mange kommunar kan det bli vanskeleg å gjennomføre takseringa av eigedomane i tide. Departementet foreslår difor ein overgangsregel for skatteåret 2007 om at eigedomsskatten må vere utskriven før 1. juni 2007 for dei kommunane som nyttar alternativet om utskriving i heile kommunen. Departementet legg til grunn at forslaget gir tilstrekkeleg tid til å fullføre takseringa i tide for kommunar som ønskjer utvida eigedomskatt i skatteåret 2007. 

(2) Som det fremgår gjelder 1. juni fristen bare for 2007. Kommuner som ikke blir ferdig med hele takseringen innen fristen, kan ikke skrive ut eiendomsskatt på grunnlag av de nye takster bare på den del av eiendomsmassen som er ferdig taksert.  

(3) Dersom kommunen er usikker på om den vil rekke å gjennomføre en taksering av alle eiendommene i kommunen, eller kommunen ønsker å avvente en klargjøring av tolkningsspørsmålene som oppstår ved utvidelsen (se LVK-nytt 27/2006) oppstår det et spørsmål om kommunen bør utsette innføringen av eiendomsskatt i hele kommunen til 2008. Da er fristen for taksering og utskriving 1. mars 2008.

LVK vil kontakte departementet med spørsmål om 1. junifristen bør gjelde generelt for alle år når kommunen skriver ut eiendomsskatt i hele kommunen for første gang. Dette må skje etter en eventuell lovendring.

(4) Det kan også være et alternativ at kommunen i forbindelse med budsjettet for 2007 vedtar å innføre eiendomsskatt i hele kommunen og påbegynner takseringen, men at en samtidig vedtar at den utvidede takseringen først skal ha virkning for 2008, med utskriving første gang innen 1. mars 2008. Hvis kommunen velger dette alternativet, må kommunen skrive ut eiendomsskatt på grunnlag av de gamle takster (på verk og bruk og i bymessige strøk) innen 1. mars 2007. 

(5) Som det fremgår i pkt 2 over, må kommuner som i dag skriver ut eiendomsskatt i byvise strøk og/eller på verk og bruk og som vedtar å skrive ut eiendomsskatt i hele kommunen, men som ikke blir ferdige innen fristen 1. juni, nøye seg med å skrive ut eiendomsskatt etter gamle takster.

Det oppstår i en slik situasjon et særlig tolkningsspørsmål mht. den ordinære fristen for utskriving av skatten. Kommunen har i dette tilfelle ikke skrevet ut skatten på de opprinnelige områdene innen fristen 1. mars. Slik LVK ser det må kommunen fortsatt kunne skrive ut eiendomsskatt på de opprinnelige områdene forutsatt at dette skjer innen fristen 1. juni 2007. Det ville være en tilfeldig fordel for skatteyterne i de opprinnelige områdene om de skulle slippe eiendomsskatt i et år fordi kommunen ikke rekker å taksere alle eiendommene i forbindelse med utvidelsen. Et slikt resultat er heller ikke i tråd med formålet med overgangsregelen. Imidlertid kommer ikke dette klart fram i lovens ordlyd. Det er derfor en viss usikkerhet mht. konklusjonen hvis spørsmålet skulle komme på spissen.

Det anbefales derfor at kommuner som ikke er sikre på å bli ferdige med takseringen, og som i dag skriver ut skatt på verk og bruk og/eller på byvise strøk, skriver ut skatten på grunnlag av de gamle takstene innen 1. mars 2007 og at det i varselet til skattyter opplyses at det vil kunne komme ny utskrivning i mai 2007. En bør i et slikt tilfelle utsette forfall til etter 1. juni 2007.